Exkluzivní zastupování... ano či ne?

Podepsání exkluzivní smlouvy znamená, že realitní kancelář jako jediná může zastupovat majitele dané nemovitosti. Žádná jiná kancelář nemůže danou nemovitost prodávat. Podepsání exkluzivní smlouvy se může zdát na první pohled nevýhodné a nesmyslné. Čím více realitních kanceláří přeci bude danou nemovitost nabízet, tím vyšší šance bude na její prodej. To však má často přesně opačný efekt...

Proč je exkluzivita výhodná?

Většina realitních makléřů využívá pro prezentaci nemovitosti téměř stejná média. Pokud se na jednom realitním serveru objeví daná nemovitost například desetkrát, nepůsobí to moc věrohodně.

Spoluprací s více než dvěma realitními makléři si významně snižujete atraktivitu své nemovitosti a v souvislosti s ní i její hodnotu. Vaše nemovitost se stane v očích zájemce nevěrohodnou.

Zájemci nabývají pocitu, že daná nemovitost je neprodejná, protože ji nabízí hodně kanceláří a nezavolají proto ani do jedné. Dále motivace jednotlivých makléřů je o dost nižší. Jednoltiví realitní makléři mají velice malou šanci, že danou nemovitost prodají právě oni, proto i jejich úsilí je samozřejmě menší.

 

Má se tedy přistoupit na exkluzivitu?

Doporučuje se to, ale pouze na dobu určitou, např. na 2 měsíce a s opravdu kvalitním makléřem. Skutečnost, že realitní makléř má exkluzivitu vede k tomu, že makléř se mnohem více snaží, než kdyby byl pouze jeden z deseti. Už jen proto, abyste s ním smlouvu v případě spokojenosti po 2 měsících znovu prodloužili.

 
Chcete nalézt seriózního makléře a ušetřit si spoustu času a starostí?